שפעת


כמו בכל שנה, הסתיו הישראלי מקבל את פנינו לא רק עם חצבים, שלכת וביקור הנחליאלי. לצערנו, העונה הקרירה מבשרת גם את תחילתה של "עונת השפעת". כיצד נוכל להתמודד עם השפעת ואיך אפשר לחזק את ההגנה על הגוף מעבר לחיסון המפורסם? על כך בכתבה הבאה. 


רגע, מה זה בעצם שפעת?

שפעת היא מחלה נגיפית אשר כל אחד עלול ללקות בה ושמידת חומרתה איננה זהה בין אדם לאדם. במרבית המקרים, החולים יבריאו לחלוטין לאחר כשבוע עד שבועיים. אולם, חולים מסוימים עלולים לפתח כתוצאה מהמחלה סיבוכים מסוכנים וקבוצות הסיכון המרכזיות לכך הן מבוגרים מעל גיל 65, חולי סוכרת, חולי אסטמה, אנשים הסובלים ממחלות לב וילדים שהמערכת החיסונית שלהם טרם התחזקה. 

 

Fit1

 

בין הסיבוכים השונים אשר נגרמים כתוצאה משפעת ניתן למנות דלקת אוזניים, דלקת ריאות, סינוסיטיס, ברונכיט ועוד. חולים כרוניים (דוגמת חולי לב או אסתמה) עלולים לסבול מהחמרה במחלתם. מדי שנה, נפטרים בישראל למעלה מ-100 חולים כתוצאה מסיבוכי שפעת (מרביתם מבוגרים מעל גיל 65). וירוס השפעת מועבר ומופץ על-ידי עיטוש, שיעול ואפילו דיבור. שלא כמו מחלות נגיפיות אחרות (כמו אבולה או איידס), שפעת מועברת אף מהאוויר ודרך נשימה. במקרים מסוימים, הווירוס מועבר במגע.

 

חיסון ומניעה

את השפעת ניתן למנוע ולצמצם במידה ניכרת על-ידי הפחתת מקרי ההידבקות במהלך החורף. זאת, באמצעות נקיטת כמה אמצעים פשוטים בלבד:
1. חיסון נגד שפעת 
2. שמירה על היגיינה אישית.

משרד הבריאות ממליץ בכל שנה מחדש להתחסן כנגד המחלה עם תחילת החורף, וזאת משום שהנגיף עובר טרנספורמציות שונות והחיסון שהתקבל אשתקד איננו בהכרח יעיל גם הפעם. למעשה, בכל שנה ושנה החיסון נגד שפעת בישראל מיוצר על בסיס תחזיות מחקריות של ארגון הבריאות העולמי (הקובעות מהם זני השפעת הצפויים להופיע בשנה הקרובה).

חיסון שפעת לילדים ניתן בזריקה או בתרסיס (הזריקה כלולה בסל הבריאות והתרסיס בתוספת תשלום). ניתן לחסן ילדים מגיל חצי שנה בזריקה, כאשר התרסיס הוא החיסון המועדף עבור ילדים בני שנתיים ומעלה. כמו כן, חשוב להדגיש כי נשים בהיריון חייבות אף הן להקפיד על קבלת חיסון לשפעת (וזאת בשל היותן בקבוצת סיכון לחלות בתסמיניה הקשים של המחלה וסיבוכיה). יצוין כי חיסון שפעת לנשים בהיריון מחסן לא רק את האישה אלא גם את העובר. 

 

Fit2

 

היגיינה אישית ושטיפת ידיים

"שטיפת ידיים יסודית היא קו ההגנה הראשון כנגד שפעת והפצתה", מסבירה ד"ר סטייסי מאייר, רופאת ילדים מומחית מבית החולים לילדים דייטונס צ'ילדרן (ארה"ב), "הקפדה על הטמעת הרגלים נכונים של שטיפת ידיים בקרב ילדים היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עונת השפעת הידועה לשמצה".

ואכן, מניעת שפעת איננה באה לידי ביטוי רק בחיסון, ואחת הדרכים היעילות ביותר נגד המחלה הנגיפית היא שמירה על היגיינה אישית. בראש ובראשונה, הקפדה על שטיפת ידיים שכוללת מים, סבון וניגוב. שמירה זו על היגיינה האישית מפחיתה משמעותית את הסיכוי להידבק בשפעת וחשובה בעיקר במקומות ציבוריים, מקומות עבודה ומוסדות חינוך (שכן שפעת מועברת בין אדם לאדם, דרך האוויר, וזוהי מחלה מדבקת במיוחד). "האפקטיביות המקסימלית של שטיפת ידיים כנגד שפעת באה לידי ביטוי בביצוע נכון של הפעולה", מדגישה ד"ר מאייר, "מתחילתה ועד סופה ובלי הנחות".

על מנת לעשות קצת סדר בדברים, הנה לפניכם השלבים העיקריים לשטיפת ידיים נכונה:

1. הרטבת הידיים במים
2. קרצוף עם סבון (גם בין האצבעות וגם בשטח כף היד) במשך כ-20 שניות. 
3. שטיפת הסבון במים. 
4. ניגוב יסודי של הידיים. 

לצד הסבון והמים, ניגוב ידיים הוא חלק מהותי ובלתי נפרד מהשמירה על ההיגיינה האישית. ראשית, הניגוב מוודא כי מרבית החיידקים הוסרו מהיד לאחר השטיפה (מחקרים מצביעים כי ביד יכולים להתגורר כ-3,000 חיידקים בו זמנית, כמות הזהה לשיעור החיידקים הצואתיים בחדרי שירותים). שנית, חיידקים אשר הצליחו להיאחז ביד גם לאחר שטיפה וקרצוף שבוצעו כהלכה, הם חיידקים שייתכן ופיתחו חסינות. אי לכך, רק ניגוב יסודי יוכל להביא להסרתם של אלה משטח היד. בנוסף, טמפרטורת המים על היד עלולה להוות קרקע פורייה לחיידקים נוספים.

קימברלי קלארק פרופשיונל מציעה פתרונות מתקדמים לשמירה על היגיינה אישית, בין השאר בזכות מתקני אקווריוס (*Aquarius) - מתקני היגיינה איכותיים ומתקדמים (נייר וסבון ידיים) המעוצבים בעיצוב יוצא דופן וחדשני. הם מבוססים על טכנולוגיה ייחודית, פרי פטנט בפיתוח בלעדי של קימברלי קלארק, אשר מבטיחה שימוש רציף במכשיר תוך כדי הפחתת התקלות למינימום, מניעת בזבוז מיותר של נייר, וחיסכון בעלויות שוטפות. קו המוצרים המתקדם של קימברלי קלארק פרופשיונל כולל גם פתרונות נוספים נגד מחלות נגיפיות. למשל, כפפות אשר מאפשרות שמירה על היגיינה אישית גם בסביבה "מסוכנת", נשמיות ועוד.