להתראות חורף, שלום שפעת!

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
08/06/2015


 

 החורף תם, וכבר אנו מרגישים יותר טוב, הקרינה הטבעית של השמש בקיץ מחממת אותנו ותורמת להרגשה בריאה יותר. אך מה שמתחיל כתקופה "בריאה" יותר יחסית, מהר מפנה את מקומה לתקופה ארוכה של הצטננויות הידועות גם בתור "שפעת קיץ". על הסיבות לתופעה ודרכי מניעה אפשריות בכתבה הבאה:

 

 Kcp 26

 

בחורף אנו נוהגים לשמור על חום הגוף שלנו באופן שיטתי - אנו מודעים לעובדה כי כאשר הגוף קר קשה לו יותר להילחם בחיידקים ולכן בחורף אנו מתלבשים בהתאם ודואגים לחמם בתנורים ומזגנים את החללים בהם אנו שרויים. המגדילים לעשות אף נוהגים בהתאם להמלצות ומאווררים את החללים אחת ליום יומיים על מנת לייצר תחלופה של אוויר נקי מבחוץ.

לעומת זאת, בקיץ, בשל מודעות נמוכה יותר, מעטים האנשים המקפידים על היגיינה נכונה ושמירה תואמת על חום הגוף. בשל החום הקיצי בישראל, נהוג ברוב המקומות להשתמש במזגנים על מנת להוריד את הטמפרטורה בבתים, במשרדים ואף בתחבורה לכזו נעימה יותר. רק שאותו קירור מלאכותי מביא עימו שפעות והצטננויות קיציות.

תחילה חשוב לעשות סדר – מזגן אינו גורם למחלות. הפעולה אותה עושה המזגן היא לקרר אוויר באמצעות מדחס. זו פעולה פשוטה שאין בה בכדי לייצר חיידקים. בנוסף, החיידקים שתוקפים אותנו בחורף אינם שונים מחיידקי הקיץ. הסיבה המרכזית בגינה אנו חשופים לחיידקים גם בקיץ היא אוויר ממוחזר – אוויר שאינו מוחלף באופן תדיר וככזה החיידקים הנמצאים בו באופן טבעי, לא יוצאים החוצה ונשארים בחללי החדר. במצב כזה, מספיק אדם אחד אשר נושא את החיידקים על מנת שהם ישתחררו בחלל ויעברו לשאר הנוכחים. המעבר של החיידקים נעשה במספר אופנים – דרך האוויר ודרך מגע ישיר עם משטח הנושא חיידקים כגון ידיות - שאגב, על פי מחקר שנעשה לא מזמן נמצא כי חיידקים אשר מצויים על ידיות יעברו בממוצע ל- 14 אנשים שונים.

נתון נוסף אשר תורם להידבקות בחיידקים בקיץ הוא האופן בו הגוף שלנו מגיב לשינויי הטמפרטורה השונים והקיצוניים. אם בחורף אנו שומרים באופן טבעי על הגוף שלנו חם – הרי שבקיץ אנו משתדלים לבצע את הפעולה ההפוכה – קירור הגוף. קירור כזה הוא רגעי ומושפע רבות מהדלקות וכיבויי מזגנים באופן שיטתי. תנודות אלו בין הקור לחום מבלבלים את הגוף וכתוצאה הוא מוציא אנרגיה רבה בניסיון לאזן את עצמו ולכן המערכת החיסונית שלנו מוחלשת – מה שכמובן מבשר חדשות טובות לחיידקים.

 

Kcp 22

 

איך מתגוננים משפעת בקיץ?

ראשית, ההמלצה הבסיסית ביותר למניעת מחלות  ולמנוע מהחיידקים להדביק אותנו בשפעת בקיץ, היא לשמור על חום גוף אחיד. כלומר, לעדן את שינויי הטמפרטורה הקיצוניים שהגוף עובר. בכדי לעשות זאת באופן יעיל, מומלץ להחזיק בבגד דק שנוכל להתכסות בו כאשר אנו מצויים בחדר ממוזג. אל דאגה – גם עם שכבה דקה בחדר מקורר לא יהיה לנו חם אך לגוף יהיה קל יותר לשמור על איזון. לכן, קחו עמכם איזו עליונית  קלילה ונוחה שתוכלו לשים ולהוריד במהלך היום בין הפנים לבחוץ.

עוד פרט חשוב שקל מאוד לשמור עליו והוא אפקטיבי יותר ככל שרוב האנשים שומרים עליו – הוא שמירה על היגיינת ידיים נכונה. על מנת למנוע מחיידקים לעבור בין אדם לאדם ובין אדם למשטחי מרבץ פוטנציאליים, ככל שנקפיד על שטיפת ידיים נכונה בתדירות גבוהה כך נמזער את הסיכוי לחלות ולהעביר מחלות בינינו.  כאן תוכלו למצוא פירוט על שטיפת ידיים נכונה.

לבסוף – אם כבר יש חיידקים חובה לאוורר את החלל באופן עקבי ותדיר. פתיחה של שני חלונות בכיוונים מנוגדים למשך חצי שעה תחליף בצורה מספקת את האוויר צבור החיידקים באוויר נקי מבחוץ. פעולה זו כדאי לבצע לפחות פעם ביום (כן למרות החום הכבד שבא מבחוץ) ויותר אם נמצאים במחצית אנשים מצוננים/חולים.