ושמרתם על בריאותכם

מאת ערן סגל, מומחה ברפואת משפחה
19/05/2014


כתבה זו מיועדת לאנשים שבריאותם חשובה להם. הפעם בחרתי לדבר על הרגלי היגיינה נכונה בסביבת העבודה שלנו. עכשיו שתקופת החגים בשיאה, הרבה עסוקים בניקיונות וסידור מחדש של הבית, ואני מנצל זאת כדי להביא לידיעת הקוראים כמה מסרים חשובים ביותר. לפני כל חג,  נעשים ניקיונות בכל בית ותוצאתם ניתנת להתרשמות מיידית!

 

אבל, לו רק יכולנו לעשות "זום" על החפצים שלנו בסביבת העבודה - על שולחן העבודה, על מקלדת המחשב, על העכבר, על שפופרת הטלפון וכך הלאה, היינו נשארים המומים לנוכח העולם הזעיר שחי שם, ביליונים של חיידקים ויצורים זעירים אחרים שניזונים, מתרבים ומפרישים הפרשות. נהוג למשל לחשוב שאסלת השירותים מזוהמת יותר משולחן העבודה שלנו, אך ההיפך הוא הנכון. בשולחן עבודה ממוצע נמצאים פי 400 יותר חיידקים מאשר במושב האסלה!

 

מזל שהעור שלנו - שהוא גם האיבר הגדול ביותר בגופנו - שומר עלינו שאותם מזיקים לא יחדרו לגוף שלנו. אבל, לא הייתי בונה רק על זה, לכל אחד ואחת יש אחראיות לדאוג לבריאותו/ה, וכל אדם חייב לדעת  את אותם כללי ניקיון שבסה"כ באים לשמור עלינו מאותן מחלות זיהומיות שחלקן מסוכנות ביותר, במיוחד אצל תינוקות וקשישים, או אנשים שמערכת החיסון שלהם אינה במיטבה כמו חולים במחלות כרוניות כגון סוכרת, סרטן, או מטופלים בסטרואידים בקביעות ועוד.

 

לא כולם יודעים, אבל שמירה על היגיינת הידיים היא הרבה יותר מסתם לרחוץ ידיים. רחיצת ידיים במים וסבון אינה מכחידה את המזיקים, אלא מסירה כמות נכבדה מהם, כולל כל דבר שנמצא על פני השטח כגון לכלוך, אבק, הפרשות. כדי להשמיד את רוב המזיקים - למעט נבגי חיידקים, אנו חייבים לעשות חיטוי של השטח עם חומרים כימיים כגון אלכוהול או כלורהקסידין.

לזכור תמיד את הכלל הבא: אין חיטוי - ללא ניקוי !

 

pic2.jpg

 

ואלו שלושת שלבי הפעולה המומלצים: 1. רחיצה עם מים וסבון 2. ניגוב על ידי מגבת נייר חד פעמית 3. חיטוי עם מגבון ספוג בחומר חיטוי או ג'ל. אם הידיים סה"כ נקיות, אפשר חיטוי מהיר עם מטלית חיטוי חד פעמית.

 

הרגלי ניקיון אלה חייבים להשריש כבר בגיל גן, כשהגננת תלמד את הילדים לחטא את הצעצועים ומשטחי העבודה בתום כל יום בגן וכל ילד ירחץ ויחטא ידיים לאחר שירותים ולפני אכילה. אין דבר יעיל יותר מזה במניעת העברת מחלות  זיהומיות מדבקות. נסו בעצמכם.

זכרו, מניעת מחלות מובילה בסופו של יום להחלת המשפט נפש בריאה בגוף בריא, וזה הרי מה שכולנו חפצים בו, לא?!

בהצלחה!