אבולה

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
02/12/2014


ההתפרצות האחרונה של האבולה במערב אפריקה, אשר החלה בגינאה והתפשטה בהדרגה לשורה של מדינות נוספות (ובעיקר לליבריה וסיירה ליאון), נחשבת להתפרצות הגדולה ביותר אי פעם של המחלה הנגיפית המסוכנת. בתוך כ-8 חודשים בלבד מאז אובחן המקרה הראשון של קדחת הדימום האבולית, המגפה הביאה למותם של כ-5,000 חולים (מתוך כ-10,000 מקרי הידבקות). ואכן, עם שיעורי תמותה המגיעים עד לכדי כ-48.5%, זוהי ללא ספק אחת המהלומות הקשות שהיבשת השחורה ספגה בשנים האחרונות.

מהי אבולה?

אבולה היא מחלה נגיפית נדירה אשר מופצת מאדם לאדם בעקבות מעבר נוזלי גוף, מגע, ואפילו מגע עם חפצים אשר זוהמו ע"י הווירוס הקטלני. תסמיניה הראשונים מופיעים בטווח זמן שבין 2-21 ימים ממועד ההידבקות. על פי רוב, התסמינים מתחילים עם חום גבוה, כאבי ראש, כאבי גרון וכאבי שרירים. לאחר מכן, החולה סובל מהקאות, בחילות ושלשולים כאשר תפקוד הכליות והכבד נפגע בהדרגה. בעקבות כל אלה מתחילות להופיע גם בעיות דימום.

המחלה קרויה על שמו של נהר האבולה בזאיר, שם היא אובחנה לראשונה בשנת 1976. בשל זמן הדגירה הקצר שלה (כשלושה שבועות בלבד), ובשל העובדה שמדובר בווירוס קטלני במיוחד, אבולה בדרך כלל איננה מתפשטת לכדי מגפה. זאת, מן הסיבה הפשוטה שמרבית החולים נכנעים למחלה בטרם הם מספיקים להפיצה (בניגוד לדוגמה למחלות נגיפיות אחרות כמו איידס או שפעת).

how_prevent_infection_of_Ebola.jpg

האבולה בישראל

בנובמבר 2014, גם הרשויות בישראל החלו להתכונן ולהיערך למניעת מחלות ולמאבק במחלת האבולה. במשרד הבריאות מעריכים כי קצב הנדבקים במחלה בישראל, במידה ויכנסו בשעריה אזרחים מן המדינות אשר נגועות באבולה, יכול לעמוד על כ-10 ישראלים מדי שנה. על פי הפרסומים באמצעי התקשורת, משרד הבריאות אף הורה למתאם הפעולות בשטחים להיות נכון להגיש סיוע להתמודדות עם אבולה באזורים הנמצאים תחת שליטתה של הרשות הפלשתינאית (ביחד עם משרד הבריאות הפלשתינאי).

במקביל, משרד הבריאות הפיץ בבתי החולים בישראל נהלים ברורים לגבי התמודדות עם מקרים בהם עולה חשש להידבקות חולה באבולה (במערב אפריקה, המחלה הקשה גרמה כבר למותם של כ-200 רופאים ואחיות). הנחיות אלה כוללות סוגיות בדבר איתור המחלה, טיפול בה, בידוד החולים ונקיטה באמצעי זהירות. כמו כן, בתי החולים בישראל הונחו לבצע תרגולים בנושא.

במסגרת הניסיון לשמור על המחלה מחוץ לישראל, משרד החוץ פרסם אזהרת מסע למדינות שנדבקו בנגיף – ליבריה, סיירה ליאון וגינאה. כמו כן, בנמל התעופה בן גוריון, המהווה את שער הכניסה המרכזי לישראל, הופצו הנחיות ספציפיות בעניין. חשוב להדגיש כי מרבית הגורמים המקצועיים מעריכים כי סיכויי התפרצות האבולה בישראל אינם גבוהים.

 

שטיפת ידיים ואתגר דלי הקצף

 

 

אבולה היא מגיפה חשוכת מרפא כאשר במקרים בודדים בלבד חולים הצליחו להתאושש ממנה. אי לכך, ובדומה למחלות נגיפיות אחרות אשר אין לרפואה המודרנית תשובה להן (כמו איידס), עיקר ההתמודדות עם אבולה טמון במניעה. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות כן היא פשוט לשטוף ידיים. ואכן, המוטו אשר הופץ בנושא על ידי ה-CDC האמריקני (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן) - "שטיפת ידיים מצילה חיים", מתאים כאן כמו כפפה ליד (תרתי משמע).

במדינות שונות באפריקה הופצו קמפיינים אשר מעודדים את התושבים להקפיד על היגיינת ידיים ועל שטיפת ידיים כחלק ממסע ההסברה להתמודדות עם אבולה. אחד הבולטים שבהם עלה כקמפיין וויראלי ברשת במסגרתו דליי מים עם קצף נשפכו על מצולמים (בדומה לקמפיין המודעות למחלת ה-ALS שהופץ על ידי שפיכת דליי מי קרח).

נתונים אלה מתכתבים עם מחקרים רבים שבדקו את היקף שטיפת הידיים בציבור הרחב. למשל, במחקר אשר בוצע בארה"ב ופורסם על ידי אוניברסיטת בולדר בקולרדו, נמצא כי כ-11% משטח כף היד מזוהם באופן קבוע עם כמות חיידקים צואתיים הזהה לכמות אשר נמצאת בחדרי שירותים משרדיים וציבוריים. כמו כן, המחקר הצביע גם על העובדה שעל כל כף יד יכולים להימצא בכל רגע נתון כ-3,000 חיידקים ממאה זנים שונים.

חשוב להדגיש כי שטיפת ידיים איננה מספקת פתרון כולל כנגד נגיף האבולה אלא היא רק מסייעת למנוע את ההידבקות במחלה במידה רבה. אי לכך, אנשים הבאים במגע עם חולי אבולה, ובעיקר צוותים רפואיים, צריכים להקפיד גם על אמצעי בטיחות נוספים מעבר להיגיינת ידיים.

לשטוף ידיים "כמו שצריך" – המים, הסבון והניגוב

מפתיע לגלות כי רבים אינם יודעים לשמור על היגיינת הידיים ואינם יודעים שטוף ידיים כהלכה. למשל, מחקר אשר בדק את הנושא מצא כי מרבית האנשים שוטפים ידיים במשך כ-6 שניות בלבד, וזאת במקום כ-20 שניות כפי שמומלץ על ידי משרד הבריאות. כמו כן, יש להדגיש גם את החשיבות אשר מקופלת בתהליך ניגוב הידיים.

"היגיינת ידיים טובה כוללת גם את שלב הניגוב ולא רק את שלב השטיפה", מסבירה אנה סנלינג, חוקרת באוניברסיטת ברדפורד ארה"ב, "הטמפ' של הידיים הרטובות לאחר השטיפה נמצאה כגורם משמעותי מבחינת מעבר חיידקים ווירוסים מהידיים לסביבה. יתרה מכך, חיידקים אשר שרדו את הסבון והמים ונותרו על היד, פיתחו חסינות גבוהה יותר ועל כן ניגובם מהשטח הוא קריטי".

 

how_prevent_infection_and_spread_of_Ebola.jpg

 

מוצרי קימברלי קלארק פרופשיונל מול נגיפים דוגמת אבולה (דגש על צוותים רפואיים)

קימברלי קלארק פרופשיונל מציעה מניפה רחבה של מוצרי היגיינה ובטיחות בעבודה, בין השאר בדמות דיספנסרים מתקדמים של מגבות נייר לייבוש הידיים (וכן מתקן אלקטרוני לסבון איכותי ומעוצב). קו המוצרים בתחום ייבוש הידיים כולל קולקציית דיספנסרים משוכללת ומעוצבת  לחדרי שירותים, מטבחים ומקומות עבודה.

הסדרה החדשה, MOD* Dispensing System, מציגה מהפכה בעולם מוצרי ההיגיינה וצריכת הנייר. סדרת הדיספנסרים מציעה חוויית היגיינה מקסימלית ללקוח המאפשרת גם התאמה אישית של המערכת המודולרית (בסוגיות כגון סוג השימוש, היקף תנועת המשתמשים, שיקולים סביבתיים, רמת ההיגיינה המצופה, שיקולי תקציב ועלות ועוד).

כפי שצוין לעיל, רבים מאנשי הצוות הרפואי אשר מתמודדים עם מגפת האבולה משלמים את המחיר היקר של המגפה. מאות רופאים ואחיות נדבקו במחלה במערב אפריקה ומדובר על כ-200 גורמי מקצוע רפואיים שנפטרו מאבולה ביבשת השחורה. לכך יש להוסיף את הופעתה המתוקשרת של המחלה בארצות הברית, שהופיעה אצל שתי אחיות שנדבקו ממטופל.

קימברלי קלארק פרופשיונל מעמידה לרשות לקוחותיה גם מוצרים נלווים נוספים אשר מתאימים לסביבות עבודה שונות ובין השאר לצוותים רפואיים החשופים למחלות נגיפיות וזיהומיות ברמה היומיומית. המוצרים עומדים בתקנים המחמירים ביותר של ארגוני הבריאות העולמיים, ועל כן נחשבים אפקטיביים גם לטובת צוותים רפואיים החשופים לנגיף האבולה הקטלני.