שופינג בטוח

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
20/11/2016


רוצים לדעת כיצד לעבור יום שופינג מוצלח בקניון מבלי לקנות גם חיידקים לא רצויים על הדרך? לפניכם כל העצות לשמירה על ההיגיינה בקניונים וכיצד יש לאבזר את חדרי השירותים בצורה הטובה ביותר לנוחות הלקוחות בקניון.

הבילוי המועדף על לא מעט ישראלים הוא לבלות שעות ארוכות בקניונים ברחבי הארץ, אבל כמה מאתנו עוצרים לשאול את עצמם מה מצב ההיגיינה במקומות האלה?

התפוסה הגבוהה בקניונים יוצרת עומס בעייתי בשמירה על ניקיון והיגיינה ברוב השטחים ובייחוד באזורים של השירותים. אז רגע לפני שאתם יוצאים לקניון כדאי ורצוי שתדעו על החיידקים שמחכים לכם שם.

החיידקים והנגיפים נמצאים סביבנו בכל מקום. על מכשיר הטלפון, על לחצן המעלית ומעקה המדרגות, על הגה המכונית וידית האופניים, על ידית הברז ומיכל ההדחה בשירותים, על שטר הכסף והמפתח שבכיסנו ואפילו באוויר הממוזג שאנו שואפים. שם הם אינם נראים ובכל מגע אנו בעצם מסייעים להם, לרוב באמצעות ידינו לעבור ממקום ולמקום ולהדביק אנשים אחרים. אך ישנן גם בדרכים נוספות המפזרות את החיידקים בחלל ועל גבי משטחים ואביזרים במרחבי הקניון.  

 לרוב שטיפת ידיים היא הפתרון המצוין להשמדת חיידקים ווירוסים והיגיינה אישית מסוגלת להרוג 99% מהחיידקים הנפוצים. אך על מנת לבצע אותה נכון צריך להיות מודעים גם למקומות מועדים לפורענות. אז מהם האזורים הכי מזוהמים שחשוב להיות ערניים אליהם בקניון ?

Safeshopping 3

משטחי שיש וכיורים:

למרות שרוב הכיורים נראים נקיים יותר ומכיוון שאנו ניגשים לשטוף ידיים אחרי ביקור בשירותים ישנה נטייה להרגיש יותר בטוחים שאין באזור חיידקים. אך ההיפך הוא הנכון כי אנו באים במגע ישיר עם הרבה פרטים לפני שטיפת הידיים. אנו נפעיל את הברז ו/או נישען על דלפק השיש וכך נפזר בו חיידקים. בנוסף בגלל התפיסה המוטעית שאזור זה פחות מזוהם בחיידקים, הוא מנוקה פחות ולכן עלול בעצם להיות יותר מזוהם.

ידיות:

אין ספק שהאזור המלוכלך ביותר שאנו נחשפים אליו בכל מקום ולאורך כל היום הן הידיות ובמיוחד ידיות השירותים. בגלל שהרבה אנשים נוגעים בידיות, הן צוברות כמו עצומה של חיידקים שעוברים מאדם לאדם. בנוסף לרוב ידיות רק לעיתים נדירות מנוקות ולרוב לא עם אקונומיקה,  בעצם הן מאוד מאוד מזוהמות. גם אנשים שלא נטלו ידיים לאחר הביקור בשירותים, נוגעים בידית דלת היציאה וכך מעבירים חיידקים צואתיים וזיהומים אחרים גם לאלו שנטלו ידיים.

לכן כדאי שתשתמשו בנייר לא רק כדי לנגב את ידיכם לאחר השטיפה, אלא גם כדי לפתוח את דלת החדר. במיוחד לפני ובזמן הארוחה, מומלץ להימנע ממגע ישיר עם ידיות שירותים. שיטה שעובדת היא לא לזרוק את הנייר לאחר שטיפת הידיים בחדר השירותים אלא לגעת בידית אך ורק עם הנייר ששמרתם, אותו תשליכו לאחר שתצאו מהחדר באחד הפחים שבסביבה. השימוש במגבות נייר מאפשר לכידה של החיידקים במגבת ומניעת פיזורם בחלל החדר.

Safeshopping 1       

עגלת קניות:

אולי לא חשבתם על זה אבל מסתבר שלהושיב תינוקות בעגלות הקניות בסופר מגביר את הסיכוי  להדבקות התינוקות בחיידקי סלמנולה וקמפילובקטר. חיידקים אלו עלולים לגרום לשלשולים מלווים בחום שעלולים להיות על אריזות בשר ועוף גם כשהן סגורות. לכן חשוב לדאוג להיגיינת הידיים של הילדים או אף ניקוי מושב עגלת הסופר לפני הושבתם וגם לנגב את ידיות העגלה לפני ואחרי השימוש בה.

טלפונים ניידים:

לא תפתיע אתכם העובדה שכמעט כל הטלפונים, ניידים ונייחים הם בעצם חוות גידול לחיידקים שיכולתם לייצר זיהום ולחולל מחלות. חיידקים אלה חושפים את הפנים והאצבעות שלנו לסוגים שונים של מחלות. לכן, מומלץ להשתמש בחומרים מחטאים לאחר כל שימוש בטלפון, במיוחד באזורים ציבוריים ובמיוחד לפני האוכל או אחרי ביקור בשירותים ציבוריים.

תפריטים במסעדות:

כשאתם יושבים באחת ממסעדות הקניון אם רק תעצרו ותחשבו על כמות הידיים שנגעו בתפריט שאתם אוחזים בידכם תגיעו למסקנה שמדובר בעוד מלכודת חיידקים המאיימים עליכם. כי ברוב המקרים בתפריטים נגעו גם ידיים מזוהמות באוכל ולכלוך והם לא מנוקים כהלכה לאחר השימוש בהם ולכן הם עלולים להכיל כמות רבה במיוחד של חיידקים. לכן אל תשכחו להימנע ממגע בפה או בעיניים וגם לא לגעת בכלי האוכל שלכם לאחר נגיעה בתפריט על מנת שלא להכניס גם חיידקים לפה יחד עם האוכל.

מעקות ביטחון ומעקי מדרגות נעות:

למרות שמעקות הם המקום המיועד להנחת הידיים, כדאי שתדעו, שדווקא על מעקה המדרגות מצויים סוגי החיידקים המסוכנים ביותר. מדובר בחיידקים שמפוזרים גם באוויר הפתוח, אך מגע פיזי איתם עלול להביא לזיהומים קשים בקנה הנשימה. עובדה זו מסכנת בעיקר את מי שהמערכת החיסונית שלו לא חזקה מספיק מלכתחילה. לכן עדיף להימנע מלגעת במעקה, אך לאחר מגי כלשהו, גם בשוגג מומלץ לחטא הידיים מיד אחר כך.

Safeshopping 2

מערכות מיזוג אוויר:

מרבית הקניונים הם מקומות סגורים וממוזגים ללא חשיפה לאוויר צח. לכן שהייה ארוכה בקניון  עלולה לגרום לכאבי ראש, יובש בעור או בעיניים, קשיי ריכוז, אלרגיות ועוד. הסיבה לכך נמצאת בתעלות האוורור ומערכות המיזוג של הקניון, בהן מתפתחים תנאי גידול נוחים עבור חיידקים, עובש ואלרגנים כמו קרדית האבק, האחראית על ביטויים רבים של אלרגיות. הנישאים באוויר על ידי אבק, לחות ורוח חודרים לגופינו דרך האף והפה ועלולים לגרום לאלרגיות קשות ומחלות.

מכיוון שהחיידקים נמצאים למעשה בכל מקום וכל הזמן ובמיוחד בחללי הקניונים, חשוב לזכור ולעודד את הלקוחות והעובדים להקפיד על שטיפת ידיים לפני האוכל, ביציאה מהשירותים ולאחר מגע עם ידיות ומעקות. שמירה על ההיגיינה האישית והימנעות ממגע של הידיים באזור הפה והעיניים לפני שטיפתן ידאגו שאחרי שופינג מוצלח בקניון לא שתיקחו אתכם אורחים מיותרים שיעלו לכם בכמה ימי מחלה מיותרים.