הקשר בין תעשיית המזון להיגיינת ידיים

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
28/05/2015


 

על הקשר שבין תעשיית המזון לבין היגיינת ידיים

על הקשר ההדוק שבין היגיינה לתעשיית המזון אין צורך להכביר במילים. הדברים נכונים ורלבנטיים הן לגבי מפעלי מזון, והן לגבי עסקים אשר באים במגע ישיר עם הלקוח כמו מסעדות, בתי מלון וכדומה. כעת, הבה נבחן את נושא ההיגיינה בתעשיית המזון משלוש פרספקטיביות מרכזיות – תדמית, עלות ותחזוקה. כלומר, נבדוק כיצד ניתן לשמור על היגיינה בתעשיית המזון ואיך מוצרים איכותיים ואפקטיביים בתחום זה "עובדים" בשביל העסק ולמענו.

 

חוגלה3

 

תדמית

תעשיית המזון מבוססת רבות על תדמית ושיווק. ואכן, כשם שמסעדה או בית מלון יעדיפו לרכוש מוצרי מזון ממפעלים שמקפידים על רמת היגיינה גבוהה, כך לקוחותיהם של המסעדות והמלונות אשר צורכים את המזון בסוף השרשרת לא יוותרו על ניקיון וסטנדרטים בלתי מתפשרים.

במידה רבה, תדמיתו של עסק מושפעת עמוקות מהאופן שבו המקום מקפיד על היגיינה במזון. חובה זו רלבנטית בכל המישורים של התנהלות העסק, החל מייצור המזון בפועל על ידי העובדים, דרך הגשתו לצרכנים, וכלה בפתרונות היגיינה למבקרים, אורחים או לקוחות שמגיעים למקום. קרי, פתרונות היגיינה בתעשיית המזון נמצאים בכל חלל העסק והם נדרשים גם באזור העבודה (הייצור) וגם באזור ההגשה (המתחמים הציבוריים).

עלות

תעשיית המזון, בדומה לכל תעשייה במשק, דורשת סטנדרטים מחמירים של היגיינה מעובדיה ולמענם. ככל שפתרונות ההיגיינה בעסק יהיו רחבים יותר, העובדים יחלו פחות ומוצריה של החברה ייחשבו לאיכותיים ומבוקשים בהתאמה. למשל, אם ניקח דוגמה מעולם החינוך, מחקר שנערך בסין מצא כי הקפדה על היגיינה נכונה של שטיפת ידיים הביאה להפחתה של כ-47% מכלל ימי ההחסרה של הילדים בעקבות מחלות. ובכן, הנתונים הללו מתכתבים כמובן גם עם ימי מחלה של עובדים בעסק בתעשיית המזון. זאת ועוד, עלות הנזק אשר עלולה להיגרם לעסק בתעשיית המזון שלא מקפיד על היגיינה במוצריו, וכפועל יוצא מכך מאבד את אמון לקוחותיו, יכולה לבוא לידי ביטוי בממדים עצומים.

תחזוקה

בחירה נכונה של מוצרי היגיינה היא חלק בלתי נפרד מתהליך ההטמעה של הרגלי ניקיון נכונים במקום העבודה. מבחינה זו, חשוב לדאוג להתקין במקום העבודה ובעסק מוצרי היגיינה מקצועיים, איכותיים, בעלי טווח פעילות רחב ותחזוקה מעטה בלבד. ככל שההתעסקות ברמה השוטפת עם תחזוקת ציוד ההיגיינה בעסק תהיה פחותה, יעילותם של המוצרים השונים תהיה גבוהה ומקיפה.

טיפים לשמירה על היגיינה בתעשיית המזון

שמירה על היגיינה בתעשיית המזון דורשת תדרוך העובדים תוך כדי בקרה ופיקוח ברמה השוטפת (תרתי משמע). בראש ובראשונה, בעל העסק ואחראי הניקיון מטעמו חייבים לדאוג כל הזמן לטיפול בנקודות המעבר בין העובדים לבין המזון. כמו כן, עליהם לדאוג שהמזון עצמו יאוחסן היטב כך שגם אם הוא ייפגע החיידקים לא יוכלו להתרבות ולזהם אותו.

תוכנית הדרכה לעובדים בתעשיית המזון צריכה לכלול בדיקות בריאותיות ברמת השגרה תוך כדי התייחסות למיקומו של העובד ותפקידו. יש להעביר הדרכות לעובדים במסגרות שונות ולדאוג להדרכה מסודרת ומקיפה עם קליטת עובד חדש.

בעל העסק צריך לצייד את המתחמים השונים עם ציוד היגיינה מתקדם לרבות מתקנים אלקטרונים לסבון, דיספנסרים למגבות נייר, מוצרי חיטוי וכדומה. מוצרים אלה חייבים להיות באיכות בלתי מתפשרת ועם דרישות תחזוקה מעטות בלבד (על מנת לשמור על יעילותם לאורך זמן). מעבר להדרכות והציוד, על המעסיק לדאוג גם לפיקוח ואכיפה. כלומר, לוודא בפועל כי הוראות ההיגיינה מבוצעות הלכה למעשה.

חשוב לזכור כי המוקד העיקרי והמרכזי לזיהום בתעשיית המזון הוא ידיים נגועות ועל כן ההקפדה על שטיפת ידיים נכונה היא בעלת משקל רב. הדברים נאמרים ביתר שאת לגבי תעשיית המזון שכן מחקרים רבים הראו כי חיידקים מתרבים באופן מיוחד בידיים העוסקות במזון.

דגשים נוספים שכדאי להקפיד עליהם

  • ציפורניים: שימוש בכפפות תקינות להפרדה בין הידיים והמזון, שימוש בסבון הכולל חומרים אנטי בקטריאליים.
  • שיעול, עיטוש וביקורים בשירותים: הקפדה על שטיפת ידיים נכונה וארוכה, ייבוש הידיים לאחר השטיפה באמצעות מגבות נייר סופגות (לעומת שימוש במתקני אוויר חם).
  • תדירות שטיפת ידיים – בעת עבודה עם מזון מומלץ לשמור על היגיינת ידיים ושטוף ידיים בתדירות של לפחות פעם אחת כל שעה.
  • ביגוד: בעבודה עם מזון, חובה לעטות כיסוי ראש וללבוש סרבלים או סינרים לגוף (אפשר גם תלבושת אחידה שעוברת כביסה באופן תדיר) במידה ואין ניתן גם להקפיד על בגדים בעלי כיסים נסגרים (למניעת נפילת חפצים מהכיסים למזון). בנוסף, מומלץ להימנע מענידת תכשיטים, עבודה עם פצעים פתוחים ותחבושות וכן אכילה במתחמי העבודה.