משרד ללא שפעת, זה בידיים שלכם

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
22/09/2016


 

עונת הסתיו מביאה עמה רוחות קרירות וגשמי ברכה אבל לצערנו גם שפעת ומחלות שחשוב ורצוי שנמנע מהן, במיוחד במקום העבודה. רוצים לדעת כיצד לגרום לעובדים שלכם להיות יותר מודעים לניקיון ברחבי המשרד? במטבח, בשירותים ובחללי העבודה. הכתבה הבאה תעזור לכם להצליח במשימה ולשמור על משרד בריא והיגייני.

כולנו מכירים את זה שככל שיום העבודה מתקדם, המשרד לא נשאר נקי כמו שהוא היה בבוקר. אז למרות שישנם מנקים המגיעים מידי יום למשרד, קשה לשמור על ניקיון המשרד לאורך כל היום. לכן חשוב שאתם המעסיקים תעבירו לעובדים שלכם את המסרים הנכונים והשיטות הבדוקות לניקיון סביבת העבודה. כך תשמרו על משרד נקי ואסטטי והכי חשוב – בריא והיגייני!

  Flewpost1

 

כמעסיקים המעוניינים בצוות יעיל, אנרגטי ובריא, המטרה שצריכה להיות חלק מהאג'נדה שלכם היא ליצור סביבת עבודה בריאה, בטוחה ויעילה. במיוחד כיוון שמחלות רבות נגרמות מזיהום הנובע מהיגיינה אישית ירודה של העובדים במשרדים. כשהגורם המרכזי לזיהום ע"י עובדים הן ידיים נגועות, כי ידוע שחיידקים מתרבים על הידיים. לכן חשוב לעודד אותם לרחוץ ולסבן ידיים לאורך כל היום. שטיפת ידיים תורמת להיגיינה האישית ומסוגלת להרוג 99% מהחיידקים הנפוצים המזיקים לנו בדרך כלל.

אולם גם לשטיפת הידיים ישנה דרך נכונה. ישנם שני פרמטרים המשפיעים על יעילות הניקוי - זמן ועוצמת הקרצוף. יש להרטיב את הידיים תחת ברז המים, למרוח עליהן סבון לשפשף אותן זו בזו למשך עשרים שניות לפחות. גם בין האצבעות, בגב כף היד, בקצות האצבעות ומתחת לציפורניים. ובסיום יש לשטוף את הידיים היטב. על מנת להשיג ניקוי מרבי חשוב גם לבצע מידי פעם חיטוי עם מגבון ספוג בחומר חיטוי או ג'ל. לא פחות חשוב לייבש את הידיים בנייר מגבת. במיוחד בכדי למנוע מהמים שעל הידיים לטפטף ואולי גם לפזר חיידקים שנותרו עליהן לאחר השטיפה.

היגיינה טובה לא מסתכמת רק בניקיון האישי וחשוב לדאוג לנקות גם את סביבת העבודה. את שולחן העבודה, מקלדת המחשב, העכבר, שפופרת הטלפון והמכשיר הסלולרי וכל חפץ בו אנו נוגעים לאורך כל היום. ביליונים של חיידקים ויצורים זעירים אחרים מצטברים על חפצים אלו. בשולחן עבודה ממוצע נמצאים פי 400 יותר חיידקים מאשר במושב האסלה! לכן חשוב ביותר להזכיר לעובדים שלכם לנקות ולחטא את סביבת העבודה שלהם מידי יום. כדי להשמיד את רוב המזיקים אנו חייבים לעשות חיטוי של השטח עם חומרים כגון אלכוהול או כלורהקסידין.

  698X192 2Pics 2

 

ארבעה טיפים חשובים שתוכלו לעשות על מנת לשמור על ההיגיינה במשרד שלכם:

 1. התקינו מתקנים של מגבות נייר בשירותים ובמטבח ועודדו את העובדים לנגב לא רק את הידיים אלא גם את השיש, הכיורים והידיות, כדרך קבע. הניקוי התמידי הזה ימנע הצטברות של מושבות חיידקים וימנע הידבקויות המוניות וימי מחלה מיותרים. השימוש במגבות נייר מאפשר לכידה של החיידקים במגבת ומניעת פיזורם בחלל החדר.

 2. התקינו מתקני סבון קצף אלקטרוני במטבח ובשירותים השומרים על כמות סבון מדודה וחד פעמית בכל שימוש. ללא סכנת הפצה של חיידקים ווירוסים בין משתמש למשתמש. הנוחות והקלות בשימוש יעודדו את העובדים לשטוף ידיים בתדירות גבוהה יותר והמתקן ישמור על ההיגיינה בסביבתו מבלי לפזר סבון מיותר בסביבת הכיור שעלולה ליצור אזורים דביקים ולא אסטטיים.

 3. ידיות הן האזור המלוכלך ביותר בסביבות העבודה. זאת מכיוון שלא מעט אנשים נוגעים בידיות וכך הן צוברות חיידקים שדרך הידיות אף עוברים מאדם לאדם. אם נוסיף לזה את העובדה שידיות רק לעיתים נדירות מנוקות כמו שצריך, זה לא קשה להסיק שהן מאוד מזוהמות. לכן, הקפדה על היגיינה נכונה ושטיפת ידיים לאחר נגיעה בידיות של דלתות היא חשובה ביותר. שיטה שעובדת היא לא לזרוק את הנייר לאחר שטיפת הידיים בחדר השירותים אלא לגעת בידית אך ורק עם הנייר ששמרתם, אותו תשליכו לאחר שתצאו מהחדר באחד הפחים שבסביבה.

 4. כיום, משרדים רבים ממוקמים במבנים לא מאווררים וללא חלונות נפתחים. כך העובדים נמצאים במקומות סגורים במהלך כל יום העבודה. מצב זה יוצר תלות במזגן על מנת להזרים את האוויר. חלל סגור עם אוויר ממוזג הוא אידאלי להתפתחות של חיידקים והעברה של מחלות מאחד לשני. מספיק אדם אחד אשר נושא את החיידקים על מנת שהם ישתחררו בחלל ויעברו לשאר הנוכחים. לכן אם זה אפשרי חובה לאוורר את החלל באופן קבוע. פתיחה של שני חלונות או דלתות בכיוונים מנוגדים למשך חצי שעה תחליף בצורה מספקת את האוויר צבור החיידקים באוויר נקי מבחוץ. פעולה זו כדאי לבצע לפחות פעם ביום ויותר, במיוחד אם נמצאים בחדר אנשים חולים.

 

לסיכום חיידקים רבים מקיפים אותנו גם במקום העבודה, הם נמצאים על המכשירים הדיגיטליים, ידיות הדלתות, המקלדת, מכשירי החשמל ואפילו על כפתורי המעלית. לכן חשוב וכדאי למנוע את התפשטות החיידקים הגורמים לצינון ולשפעת על ידי הגברת המודעות להיגיינה אישית ותשומת לב לניקיון סביבת העבודה. כך כולם נותנים יד, לשמירה על היגיינה במשרד.