"משנים דעות ותדמיות על ענף הניקיון"

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
06/02/2018


האם הקדשתם קצת זמן למחשבה על המערך שמושקע בתפעול ובתחזוקה? 
האם שמתם לב מיהו העובד שניקה למענכם?

אז בואו נעשה קצת סדר ונתחיל מהתחלה....
ניקיון במאה ה-21 הוא עניין מורכב בהרבה מדלי וסחבה, ויש חשיבות לפיתוח התחום – הן ברמת החומרים, הטכניקה, והטכנולוגיה והן במישור של התמקצעות בניהול צוותי ניקיון. לשם כך בשנת 2012 הוקם "ארגון חברות הניקיון בישראל" על מנת לעשות שינוי תודעתי בתחום זה ולשנות דעות ותדמיות על ענף הניקיון והעוסקים בו. 
לאחר שנכנס לתוקף חוק הגברת האכיפה של דיני העבודה בישראל , תשע"ב 2011 , ונחתם הסכם קיבוצי דרמטי ונאור בענף הניקיון עם ההסתדרות הכללית החדשה, כאשר הרוב המכריע של חברות הניקיון ביצעו עם עצמם "סיבוב פרסה" תודעתי באשר להתנהלותם בשמירה והבנה של זכויות עובדיהם. 
הצעד הגדול ביותר שביצע הארגון היה חתימת הסכם קיבוצי ענפי ביולי 2013 מול ההסתדרות, אשר הורחב גם בצו הרחבה כך שיקיף את כלל עובדי חברות הניקיון במשק. "הסכם קיבוצי נאור שמשקף גם את החוק החדש, וגם את המחאה החברתית והשינויים והתמורות בחברה הישראלית, עם צו הרחבה. חוץ מהתובנות הכלכליות שלו, הוא גם סתם את כל הפרצות והקומבינות שהיו מנת חלקם לא רק של קבלני השירות אלא גם של מזמיני השירות. כיום מונה הארגון כ-130 חברות המעסיקות למעלה מ-45 אלף עובדים.

חשוב להדגיש שחברות הניקיון אינן חברות כוח אדם והשמה ואינן "גוזרות קופון" מתיווך. חברות הניקיון מעסיקות את עובדיהם בהעסקה ישירה ,בהדרכה ישירה ,בפיקוח ישיר ,באספקה 
ישירה של חומרי ניקוי ,ברכישה והצבה של ציוד ומיכון ניקיון ייעודי אצל הלקוח , בביצוע עבודות ניקיון מקצועיות – ניקוי חלונות, קרצוף חיפויי רצפה, שטיחים וכו',בהפעלת מערך פיקוח ולוגיסטיקה תומך שירות. חברות הניקיון הן חברות שירות מקצועיות המספקות שירותי ניקיון בהיקפי זמן ושעות עבודה הנקבעים ומוגדרים ע"י הלקוח/מזמין השירותים ובכל מקרה חברות הניקיון אינן מבצעות עבודות לפי קבלנות או לפי עבודה פרויקטאלית.
עובדי הניקיון המועסקים בחברות ניקיון זוכים לסל זכויות סוציאליות נדיב ועודף על פני עובדים זוטרים אחרים במשק :קרן השתלמות ,דמי הבראה מוגדלים ומשולמים מידי חודש לצד השכר, הפרשה מוגדלת לפנסיה, הפרשה לפנסיה גם מקצבת הנסיעות החודשית, שי כספי לפסח ולראש השנה ומענק מצוינות במגזר הציבורי.
עובדי הניקיון בחברות הניקיון נהנים מביטחון וודאות תעסוקתית תוך מתן הזדמנות מתמדת לשיפור שכרם היות ומגוון הצעות העבודה במקומות העבודה אצל חברות הניקיון הוא גדול רחב ביותר . עובד ניקיון אשר אינו מוצא חן אצל לקוח מסוים יוצב אצל לקוח אחר ולא יישלח הביתה.


רק חברות הניקיון במאמציהם הרבים לאיתור עובדי ניקיון מסוגלים להוציא אוכלוסיות מגוונות ממעגל האבטלה לתעסוקה:בשכונות המצוקה, נשים חד הוריות ,עובדים בגיל המבוגר ,עובדים מהפריפריה למרכז, עובדים מהמגזר ועוד. ענף הניקיון הוא לא רק עובדי ניקיון: ענף הניקיון במדינת ישראל מגלגל פעילות של כ- 45 מיליארד ₪ בשנה, מלבד עובדי ניקיון . הענף מספק תעסוקה לאלפי עובדים נוספים ובהם מנהלי עבודה , מנהלי שירות , מחסנאים , עובדי מנהלה ,מנהלי חשבונות , חשבי שכר ,פקידות ,אנשי שיווק ועוד . הענף מזין תעשיות שלמות של חומרי ניקוי , כלי עבודה , מיכון, ציוד, מוצרי נייר וטואלטיקה, תחבורה כלי רכב , ביגוד וטקסטיל , מחשבים וציוד היקפי וכו' .

שירותי ניקיון במיקור חוץ לגיטימי אותנטי :אין שירות או מקצוע מוצדק יותר להוצאה ולהרכשה כמיקור חוץ יותר מאשר שירותי הניקיון . שירותי הניקיון יהיו לעולם מחוץ לליבת העיסוק של הלקוח/מזמין השירותים ,לעיתים שירותי הניקיון מסופקים בשעות בהם מזמין השירותים לא פועל.

אז מידי פעם כדאי להזכיר לעצמנו שחומרי הניקוי הטובים ביותר שיהיו אינם מספיקים לחולל את הפלא ולהפוך מקום נקי, נעים ומצוחצח לשם כך צריך עובדים וכשיש עובדים צריך לשמור על כל זכויותיהם. להכיר ולהעריך את עבודתם. כי הם העובדים החיוניים ביותר בעסק שלכם. כן אלה!! לא מנהלי האגפים, גם לא עובדי מחלקת הכספים, אלה גם לא עובדי מחלקת השיווק או התפעול וזה אפילו לא המנכ"ל – מדובר, בעובדי הניקיון. כן כן, אותם עובדים שעוברים על ידכם לרוב בסוף יום העבודה ושחסרונם אינו מורגש לכם כלל לכאורה, הם העובדים החשובים ביותר במקום העבודה שלכם שכן רק בזכותם אתם לא נדבקים במשרד במחלות וזיהומים שונים ולולא הם ועבודתם הייתם חולים תכופות ללא יכולת להגיע כלל לעבוד ולהתפרנס.

לפרטים נוספים על חשיבות העובדים והעסקתם באמצעות חברות ניקיון: https://irguncleaning.co.il/