הפתעה! את מי אפילו לא תדעו שפגשתם בשירותים הציבוריים?

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
21/07/2015


אמצע יולי, ואוגוסט מממש וקרב – הקיץ הישראלי המפורסם כבר כאן. בשנים האחרונות אנו עדים לטמפרטורות חמות במיוחד, ובמרכז הארץ – גם עשרות אחוזי לחות, שלא משאירים יותר מידי מקומות לבלות בהם את חופשת הקיץ. את רוב בני הנוער נוכל למצוא מעבירים את זמנם על חוף הים, או בקניונים ממוזגים שמספקים חווית קניות ובילויים וכמובן גם מפלט מהחום הכבד. אך התפוסה הגבוהה בקניונים טומנת בחובה גם בעיות ניקיון והיגיינה ברוב השטחים ובייחוד באזורים של השירותים. אז רגע לפני שאתם ניגשים לתאים הקרובים שבקניון ישנם מספר דברים שרצוי שתדעו על החיידקים שמחכים לכם שם:

 

Germsin Text1 

 

מי פוגע לי בהיגיינה?

סטרפטוקוקוס: אחד החיידקים הנפוצים יותר בחללים ציבוריים – הסטרפטוקוקוס מצוי בד"כ בגוף האדם במספר תצורות שונות והוא מחולק למספר זנים אשר העיקריים בהם הם הסטרפטוקוקוס A והסטרפטוקוקוס B. הראשון הוא החיידק המוכר אשר גורם לדלקות וכאבי גרון, דלקות עור זיהומיות ולעיתים נדירות יותר לתסמונת "החיידק הטורף" שהוא הביטוי החריף והמסוכן ביותר לחיידק. הזן השני – B נמצא בד"כ בתעלת הלידה ועלול להדביק את התינוק ולגרום לזיהום ואף לדלקת קרום המוח - ללא טיפול באנטיביוטיקה נכונה וזיהוי נכון ומוקדם.

סטאפילוקוקוס אאורוס: עוד אחד מהחיידקים הנפוצים שנמצאים דרך קבע בבני האדם. לרוב חיידק זה שוהה בריריות וחללי האף אצל כולנו. סיבוכים אשר עלולים להיגרם בעקבות זיהום כוללים: דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, זיהומי כליות וכבד ופגיעות נוספות אצל כאלו בעלי מערכת חיסונית חלשה. החיידק יכול לשהות מספר ימים מחוץ לגוף ולהמשיך להתרבות ולזהם את סביבתו.

קוליפורמים: החיידקים מזן זה חיוניים לנו ולמערכת העיכול, הם מצויים בכל אחד ואחד מאיתנו דרך קבע ועוזרים לנו לפרק את המזון. אך שינוי באיזון שלהם או הגעתם למקומות מסויימים יכול לגרום לזיהום משמעותי שמסכן את הבריאות, ובמקרים קלים יותר גורם להקאות, שלשולים ושאר צרות לא רצויות. המוכר ביותר בקבוצת זנים זו הוא ה"אי קולי" אשר נכלל בקבוצת ה"חיידקים הצואתיים". זיהום מתרחש לרוב כאשר החיידק פורץ מחלל הקיבה אל הבטן – למשל במקרים של אולקוס (חור בקיבה) או למערכת השתן שם יכול לגרום לדלקות בדרכי השתן אשר עלולות להדביק גם אחרים. בנוסף אי שמירה על היגיינה בסיסית יכולה אף היא לגרום לזיהום במידה והחיידק נכנס למערכת הדם.

מכיוון שחיידקים אלו יכולים לשרוד מחוץ לגוף המארח במשך מספר ימים, ולגדול ולהקים עוד ועוד מושבות – הם נפוצים מאוד במקומות ציבוריים כגון בתי ספר, בתי חולים, מקומות עבודה, מטבחים ושירותים ציבוריים ויכולים לעבור בממוצע ל 14 אנשים שונים. אומנם מקומות אלו עוברים חיטוי וניקיון באופן תדיר, אך עדיין נוכל לשמור על עצמנו יותר אם נקפיד על מספר כללים לשמירה על היגיינה:

 

Germsin Text2 

 

ככלל, שטיפת ידיים תורמת להיגיינה האישית ומסוגלת להרוג 99% מהחיידקים הנפוצים המזיקים לנו בדרך כלל. אך על מנת לבצע אותה נכון וגם להישמר באופן כללי צריך לדעת אילו מקומות מועדים לפורענות – חלקם ידועים וחלק אולי אף יפתיעו אתכם.

אסלות: אומנם אסלות הם המקום בו נצפה לראות הכי הרבה חיידקים אבל דווקא שם הם מצויים בכמויות סטנדרטיות ופחות מאיימות – מיקומם של חומרים מחטאים בתוך האסלה וגם הניקיון הסדיר שאנו וחברות הניקיון נוהגות לבצע עם אקונומיקה שומרים על האסלות במצב סביר.

משטחי שיש וכיורים: מכיוון שמרביתנו מודע לחוקים הבסיסים של שמירה על היגיינה לרוב אנו ניגש לשטוף ידיים אחרי ביקור בשירותים – אך בין לבין אנו ניגש ונפעיל את הברז ו/או נישען על דלפק השיש וכך נפזר בו חיידקים. בשל העובדה שאיזור זה פחות מפורסם בחיידקיו  - הוא מנוקה פחות ולכן יותר מזוהם.

ידיות: האיזור המלוכלך ביותר שאנו נוטים להיחשף אליו. בשל מספרם הרב של האנשים שנוגעים בידיות הן צוברות כמו עצומה של חיידקים שעוברים מאדם לאדם ואז אלינו. אם נוסיף לזה את העובדה שידיות רק לעיתים נדירות מנוקות עם אקונומיקה (כיוון שאנשים כל הזמן נוגעים בהן) נגלה שהן מאוד מאוד מזוהמות.

לכן, הקפדה על היגיינה נכונה ושטיפת ידיים לעיתים קרובות במהלך היום, ולא רק בהקשר של ביקור בשירותים, למשל לפני ואחרי האוכל, אחרי נסיעה בתחבורה ציבורית, ובעיקר אחרי נגיעה בידיות של דלתות ציבוריות יכולה לשמור על בריאותכם ולהשמיד את רוב החיידקים שעוברים באמצעות מגע ישיר.