סרבלי עבודה

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
03/09/2017


סרבל עבודה הוא בגד עליון שמכסה את כל הגוף, מותאם לסיכונים השונים של סביבת העבודה ומספק לעובדים מעטפת ביטחון כנגד חומרים מסוכנים, כגון נוזלים רעילים או סביבת רסס. כך, ביצוע עבודה ללא סרבל עבודה תקין ואיכותי עלול להוביל לנזק ישיר (כוויה מחומר מסוכן) או לנזק מצטבר (חשיפה מתמשכת לחומרים מסרטנים).

למעשה, שימוש בבגדי עבודה בטיחותיים הוא לא בגדר המלצה אלא חובה חוקית, מתוקף תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד-מגן אישי), התשנ"ז 1997. על פי התקנות, חובת אספקת הציוד, הפיקוח על טיבו ושמירה על סביבת עבודה מוגנת מוטלת על המעסיק, ולא על העובד.

בהתאם לכך, סביבת עבודה בטוחה מחוייבת לשלב בתוכה אמצעי הגנה מסוגים שונים, כגון נשמיות, אטמי אוזניים, משקפי מגן וכפפות עבודה. במאמר הזה בחרנו להתמקד בחשיבותם של סרבלי העבודה.

אז למה לי סרבל עכשיו?

סרבל הוא אולי פריט הלבוש היחידי שמככב הן באתרי אופנה טרנדיים והן באתרים מקצועיים הפונים לעובדים, והסיבה לכך פשוטה: מדובר בפריט אופנה היסטורי ופרקטי כאחד, שבסביבות עבודה מסוימות הוא הכרחי ואף מציל חיים.

אולם על מנת שזה יקרה, סרבלי עבודה צריכים לכסות את כל חלקי הגוף החשופים, להיסגר ולהיפתח בקלות ולהיות עמידים מפני שחיקה או כביסה רב-פעמית. כמו כן, חשוב לוודא שסרבל העבודה מיוצר במפעל מוכר ומפוקח, המודע לכל החומרים הרלוונטיים מפניהם הוא צריך לספק הגנה.

מי צריך ללבוש סרבל עבודה? האמת היא שמדובר בפריט שהוא בגדר חובה בלא מעט ענפים, בהם עובדים בתעשיות זכוכית וקרמיקה, עובדי ייצור של חומרי הדברה, עובדי בניין, שוטרים, טבחים, עובדי תעשיית אלקטרוניקה, מאבטחים ועוד. בהתאם לכך, בחירת סרבל העבודה המתאים תלויה באופי העבודה ובסיכונים הספציפיים שנגזרים מכך.

 

622X171

 

כי על בטיחות לא מתפשרים

המודעות לבטיחות בסביבת העבודה גדלה בשנים האחרונות, ועדויות לכך שהנושא נמצא על סדר היום הציבורי ניתן למצוא בסיקור התקשורתי התכוף וכן בעובדה שבארץ ובעולם מציינים מדי שנה את יום הבטיחות הארצי. יתרה מכך, ביום הבטיחות הארצי ב-2017 הנושא העיקרי שעמד על סדר היום היה בניית תרבות של מניעה בבטיחות ובריאות בעבודה.

נתוני המוסד לבטיחות וגהות מצביעים על מגמה דומה: כ-100 אלף מועסקים עוברים מדי שנה הדרכה מקצועית בתחום. כך, המוסד לבטיחות וגהות מקיים פעילות הסברתית שוטפת, הכוללת כנסים העוסקים בבטיחות ופעולות שיווק נוספות להגברת המודעות ולשיפור תרבות הבטיחות והבריאות בישראל.

עם זאת, נתוני "הרישום למחלות תעסוקתיות", שהוקם ב-2011 ומתמקד בניטור מגמות תחלואה על רקע תעסוקתי, מצביעים על עלייה במספר הדיווחים על מחלות תעסוקתיות. מאחורי הנתונים הללו עומדים כמובן עובדים מן המניין, במגוון תעשיות שונות, שנפגעו בסביבת העבודה שלהם, בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף.

הנתון המעודד הוא שלא מדובר בגזירה משמים; שימוש באמצעי ההגנה המתאימים עשוי להפחית ואף למנוע תאונות עבודה מיותרות ומחלות הנגזרות מהמקצוע. לכן, חשוב לוודא שסרבלי העבודה יעמדו בתווי תקן אירופאים, כלומר יהיו עמידים בתנאים של לחץ גבוה וכן עמידים מפני שחיקה, קריעה ומתיחה, כמו Kleenguard A40 XXL, סרבל עבודה אנטי סטטי. כמו כן, כדאי לדעת שיש גם סרבלים הכוללים חומרים מעכבי בעירה, כמו Kleenguard A65.

מעל הכול, מומלץ שמעסיקים לא יתפשרו על איכות, ויבחרו בסרבלי עבודה שגם יעניקו לעובדים את ההגנה המרבית וגם יאפשרו להם לבצע את העבודה ביעילות ובפשטות.