בטיחות בעבודה

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
10/08/2014


בטיחות בעבודה היא מונח אשר מקפל בתוכו אלמנטים חוקיים ומוסריים. זאת, מתוך התפיסה לפיה המעביד אחראי על בריאותם ושלמות גופם של עובדיו. בין השאר, מעסיק חייב לשמור על בטיחות בעבודה באמצעות בגדי עבודה מקצועיים וציוד מגן אישי.

 

כל בעל עסק יודע את המשמעות אשר מקופלת מאחורי המונח בטיחות בעבודה. ואכן, מעבר לחובה המוסרית אשר מוטלת על המעסיק לשמור על בריאותם וחייהם של עובדיו, נושא הבטיחות מעוגן בשורה ארוכה של חוקים, תקנים, תקנות וסטנדרטיים.

בישראל, הוראות החוק הרלבנטיות לגבי נושא זה מעוגנות בפקודת הבטיחות בעבודה [נוסח חדש], התש"ל-1970. הרציונל אשר עומד מאחורי פקודה זו הוא ליצור סביבת עבודה בטוחה אשר מאפשרת להגן על שלמות גופו וחייו של כל מי שבא בשעריו של המקום לצורכי עבודה.

כפי שצוין לעיל, הקפדה על בטיחות בעבודה איננה רק סוגיה חוקית. מדובר למעשה בעניין חברתי ומוסרי הטמון בכך שיש למעסיק אחריות על עובדיו. זאת, בין על ידי העמדה של ציוד תקין ומקצועי, ובין על ידי אספקת בגדי עבודה וציוד מגן אישי. מבחינת ציוד מגן, המעסיק חייב לוודא שהציוד יהיה בהתאם להוראות החוק והתקנים המחמירים ביותר. שימו לב, שמירה על בטיחות בעבודה היא גם אינטרס כלכלי אשר מסייע לשמור על התנהלות עבודה שוטפת, להימנע מתשלומי פיצויים בגין נזקי גוף בעבודה, ולבניית שם ומוניטין.

 

 Safety_at_Work_1.jpg

כפפות עבודה Jackson Safety G40, כפפות הגנה לפגיעות מכניות עם ציפוי פוליאוריתן

בטיחות בעבודה ברמת המיגון, הציוד והביגוד

בטיחות בעבודה מתחילה בהעמדה של ציוד מקצועי תקין וממוגן ברמה הטכנית וההנדסית. עם זאת, מיותר לציין כי גם הציוד המתקדם ביותר איננו יכול להבטיח אי פגיעה בעובדים. כאן, נכנס לפעולה ציוד המגן האישי. קרי, סרבלים, משקפי מגן, נישמיות, אטמי אוזניים, קסדות, כפפות עבודה וכו'.

מחקרים רבים שנערכו בנושא, הן בארץ והן בעולם, הצביעו לא אחת על כך שחלק בלתי מבוטל מתאונות העבודה יכול היה להיחסך במידה והעובדים היו מצוידים בביגוד מתאים וציוד מגן אישי.

מאחורי ציוד הגנה זה עומדות שתי מטרות. ראשית, לשמור על בריאותו ובטיחותו של העובד – הן מבחינת תאונה כתוצאה מפגיעה, והן מבחינת מחלת מקצוע אשר נגרמת בשל חשיפה מתמשכת לחומרים מסוכנים. שנית, ביגוד עבודה כשמו כן הוא – חייב לספק לעובד גמישות ונוחות לבצע את מלאכתו כנדרש. במילים פשוטות, איכותו של ציוד המגן נמדדת במתח שבין הבטיחות שהוא מספק מחד, לבין הפונקציונאליות שלו מבחינת המלאכה המדוברת מאידך. מוצרי בטיחות שאינם מותאמים לעובדים, הן בגודל, מידה או חומר יכולים לפגוע במידה ניכרת בתפוקת העבודה, וכמו כן זו עבירה חמורה על תקנות בטיחות בעבודה.

התקנים והאישורים הרלבנטיים

בעת בחירת מוצרי בטיחות ומגן בעבודה, חשוב להקפיד על רכישת מוצרים איכותיים בעלי אישורים, אשר עומדים בתקנים המחמירים בתחום. למשל, הציוד צריך לעמוד בבדיקת ה-CE, בדיקת "הפספורט האירופאי". זוהי בדיקה אשר כוללת שורה של דרישות רגולטוריות כגון תקנים ודירקטיבות. דרישות אלה מתייחסות לאלמנטים בטיחותיים, אקולוגיים, פונקציונאליים, סניטריים ועוד. בדיקת ה-CE מתחלקת לשלוש רמות סיכון עיקריות – Simple, Areas of Specific Risk ו-Complex. ציוד המגן חייב להיות לפי רמת הסיכון הרלבנטית וכן להתאים למשתמש.

 

 

קימברלי קלארק פרופשיונל מציגה עבודה בטוחה

קימברלי קלארק פרופשיונל, אשר משווקת מוצרי בטיחות בעבודה של המותגים Jackson Safety ו-Kreenguard הפכה זה מכבר לאחת החברות המובילות בישראל בתחום הבטיחות בעבודה. קטלוג המוצרים המגוון של החברה מעניק לבעלי עסקים פתרונות כגון כפפות, סרבלים, נישמיות, אטמי אוזניים ומשקפי מגן. כל המוצרים זכו לאישורים המחמירים ביותר, הן מצד המכונים העולמיים והן על ידי בקרת איכות מחמירה בחברה.

 

Safety_at_Work2.jpg

 

כמו כן, הם זמינים עבור העובדים בשלל מידות ומעוצבים במטרה להעלות את רמת התפוקה ולשפר את הביצועים בשטח. בנוסף, קימברלי קלארק פרופשיונל מספקת למעסיקים מידע מקצועי רלבנטי בנוגע לבטיחות בעבודה ומסייעת להם לבחור את הציוד המתאים ביותר לצרכיהם. זאת, תוך כדי אפיון מדיוק ומהודק של העבודה בעסק והתחקות אחר הסיכונים הרובצים לפתחם של העובדים.