בגדי עבודה - סיכונים, תקנות, פתרונות

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
14/09/2014


בחירת ציוד מגן אישי ובגדי עבודה דורשת התייחסות למגוון שיקולים כגון אופי העבודה במפעל, הסיכונים השונים וכדומה. כמוכן, יש להתייחס גם לתקינה הרלבנטית ולחקיקה בתחום הבטיחות והגהות בעבודה. מהם הסיכונים בסביבות עבודה שונה, וכיצד יש להיערך בהתאם באמצעות בגדי עבודה מתאימים וציוד נלווה - ריכזנו עבורכם את כל התשובות:

 

255,000 ₪. זהו הסכום אשר בית משפט השלום בתל אביב פסק לטובת עובד במפעל לייצור אריגים ובדים. זאת, בעקבות ירידה בשמיעתו של האחרון לאחר עבודה של ארבע שנים בלבד בסביבת "רעש מזיק". דוגמה נוספת וחריפה עוד יותר? במאי 2006, בית המשפט העליון קבע כי מוסך בקיבוץ ישלם לעובד פיצויים בסך למעלה ממיליון ורבע ₪ בעקבות סרטן עור אשר נגרם כתוצאה מחשיפה לאסבסט. ואכן, נדמה כי אין כל צורך להכביר מילים אודות החשיבות הרבה אשר מקופלת מאחורי בחירה נכונה ומדויקת של בגדי עבודה וציוד מגן אישי.

"בחירת ציוד מגן אישי היא התנאי החשוב ביותר בדרך לשמור על בטיחותו ובריאותו של העובד". על הדברים הללו, אשר התפרסמו  בספר "ביגוד וציוד מגן אישי" בהוצאת המוסד לבטיחות וגהות (פברואר 2008), חתום מר חיים אליהו, מי שכיהן אז כמנהל המוסד.

ציוד מגן אישי יכול לבוא לידי ביטוי עם נישמיות כנגד "אבק מזיק", אטמי אוזניים בסביבת עבודה רועשת, סרבלי הגנה אשר מספקים מעטפת ביטחון כנגד חומרים מסוכנים או כפפות עבודה ייעודיות. לא אחת, יצירת סביבת עבודה בטוחה כוללת שילוב של אמצעי מגן גם יחד.

 

הגנהו פרודוקטיביות

עבודה ללא בגדי עבודה מקצועיים עלולה לגרום לפגיעות חמורות בשני אופנים:

נזקים ישירים בשל תאונה (למשל – כוויות חומרים מסוכנים).

נזקים מצטברים מכוח תורת המיקרוטראומה (לדוגמה – חשיפה ארוכה לחומרים מסרטנים).

כאשר בעל עסק נדרש לבחור ציוד מגן לעובדיו, מומלץ  שלא להתפשר על פחות מהטוב ביותר. בגדי עבודה וציוד מגן אישי צריכים לא רק להעניק מענה בטיחותי לעובד, אלא גם לאפשר לאחרון לבצע ביעילות את תפקידו. במילים פשוטות, בגדי עבודה איכותיים מתחקים אחר נקודת האיזון המושלמת שבין הגנה על העובד מחד, ומתן חופש פעולה מאידך.

 

מהי תחלואה תעסוקתית?

על פי נתונים רשמיים של משרד הכלכלה (ספטמבר, 2012), היקף התחלואה התעסוקתית בישראל מוערך בכ-2,500 מקרים בכל שנה. זאת, כאשר כ-60% מהמחלות כלל אינן מדווחות. ובכן, מאחורי המספרים הללו עומדים עובדים מסורים אשר היה ניתן פעמים רבות למנוע את התדרדרותם הרפואית בעזרת בגדי עבודה הולמים וציוד מגן מתאים. הנה כמה דוגמאות לסיבות נפוצות לתחלואה תעסוקתית:

 

עובדים ב"קבוצתסיכון"

המחלה התעסוקתית

בגדי עבודה שיכולים למנוע את המחלה

הגורם

עובדי בניין, עובדים בתעשיית השיש, מוסכניקים, עובדי תעשיות אסבסט, מנקים באמצעות חול

סרטן ריאות, מחלות ריאות כרוניות, פגיעה בראייה

נשמיות, משקפי מגן

"אבק מזיק"

עובדי תעשיות זכוכית וקרמיקה, עובדי ייצור חומרי הדברה, מצפי מתכות, מיצריי מוליכים למחצה

סרטן כבד, סרטן ריאות, סרטן העור

נשמיות, סרבלים, כפפות מגן

חשיפה לחומרים מסוכנים כגון כרום או ארסן

מסגרים, נגרים, חוצבים, עובדי עיבוד שבבי, פחחים, רתכים, עובדים המועסקים בסמוך לגנרטורים או טורבינות, מפעילי מכונות תעשיות

ירידה בשמיעה, ירידה בכושר הריכוז, טנטון, הפרעות בשינה

אטמי אוזניים תקניים ואיכותיים

רעש מזיק

עובדי בניין, חקלאיים, שוטרים, מאבטחים, עובדי מכונות

סרטן העור, פגיעה בראייה

סרבלים, משקפי מגן

קרינת UV

עובדים המשתמשים במסרי שומנים, מייצרי צבעים, עובדי תעשיית אלקטרוניקה לניקוי מעגלים, עובדים בתעשיית התרופות

סרטן, מחלות כבד וכליות, מחלות במערכת העצבים

סרבלים, כפפות, משקפי מגן, נשמיות

ממסים פחמימניים

 

 

 

 

חובה חוקית ואינטרס של המעסיק

בטיחות בעבודה ככלל או שימוש בציוד מגן אישי ו/או בגדי עבודה בפרט, הוא איננו המלצה אלא זוהי חובה חוקית מכוח תקנות הבטיחות בעבודה (ציוד-מגן אישי), התשנ"ז 1997. סעיף 3 לתקנות אלה קובע במפורש כי המעביד חייב לספק לעובדיו ציוד מתאים ולפקח על השימוש בו. כמו כן, כאשר נתגלה נזק או פגם בציוד המגן, המעביד מחויב על פי התקנות להחליף אותו באופן מיידי.

 

 

 

אלו בגדי עבודה יש לבחור?

בחירת ציוד מגן אישי מתחילה בראש ובראשונה עם אפיון סביבת העבודה. קרי, בעל העסק צריך לבצע מחקר מעמיק אודות אופי פעילות העבודה, הסיכונים הצפויים לעובדים, חשיפה מסוכנת לחומרים מסוימים וכדומה. לאחר מכן, חשוב לבחור בגדים אשר אינם פוגעים ביכולתו של העובד לבצע את מלאכתו. על פי רוב, בגדי עבודה כוללים פריטים כגון משקפי מגן, סרבלים, כפפות עבודה, אטמי אוזניים ונישמיות.

 

לא כל ציוד מתאים, חשוב לשים לב לתקנות

שיווק ציוד מגן אישי צריך לעמוד בהצלחה בבדיקת ה-CE, הידועה גם בשם "הפספורט האירופאי". זוהי בדיקה אשר מקפלת בתוכה דרישות רגולטוריות בשווקים ייעודיים. הדרישות הרגולטוריות הללו כוללות הן את הדירקטיבות של המוצר והן את התקנים שבהם הוא נדרש לעמוד. לדוגמה, מלבד דרישות בטיחותיות, המוצרים צריכים לעמוד בדרישות סניטריות, אקולוגיות, פונקציונאליות וכדומה.

 

דוגמאות שכיחות לציוד מגן אישי ובגדי עבודה

 

דרישות הבטיחות לכפפות עבודה הן לעמוד בתקן אירופאי שקובע רמת הגנה בין 0-5, כאשר רמה 0 מציינת כי הכפפה נמצאת ברמת הגנה מינימאלית. כפפות עבודה נועדו להגן מפני סוגים שונים של סיכונים: סיכונים תרמיים, סיכונים מכניים, וסיכונים הנגרמים כתוצאה מעבודה עם כימיקלים. חשוב לדעת שלכל סוג של כפפות יש תו תקן שונה שחובה לעמוד בו.

תו התקן נקבע על פי עמידה בסטנדרטים קבועים מראש שמתייחסים לפרמטרים רבים, החל מעיצוב הכפפה ועד ההרכב שלה (תכולה של כרומיום או חלבונים ממוצים במקרה של כפפות מגומי או לטקס). נוסף על הפרמטרים נבחנת היכולת של הכפפות למנוע נזקים בעבודה הן בטווח הארוך והן בטווח הקצר.

 

בגדי עבודה תמונות

 

ביגוד לעובד

 

 

 

ציוד מגן עיניים ומשקפי מגן:

דרישות הבטיחות לציוד מגן לעיניים ומשקפי מגן הוגדרו על ידי המכון הלאומי האמריקאי לתקינה (ANSI) והן כוללות תקנים הנוגעים לעמידות בפני חדירה של חומרים והגנה כנגד סיכונים בסביבות עבודה שונות.

תו התקן נקבע על פי עמידה בסטנדרטים של נוחות, התאמה לפנים, קלות הניקיון של המוצר וכמובן היכולת להגן מפני חשיפה לסיכונים במהלך עבודה. התקנים מתארים את מידת הבהירות האופטית של העדשות וזאת על מנת להבטיח את איכות הראייה דרכן, הגנה מפני קרינות, והגנה מפני פגיעות מכניות.

 

ביגוד לעובדים של חוגלה קימברלי פרופשיונל

 

 

סרבלים:

דרישות הבטיחות לסרבלים מוגדרות על ידי תווי תקן אירופאים, סרבלי עבודה יכולים להיות מותאמים להגנה מפני סיכונים בסביבות עבודה שונות ביניהן -  עבודה בסביבת גז, סביבת נוזל, וסביבת רסס. בכדי לעמוד בדרישת התקן, סרבל העבודה חייב לגלות התאמה בתנאים של לחץ גבוהה, עמיד לקריעה ושחיקה, הרכב הבד נבדק לעומק וכמו כן חוזקו עמידות למתיחה, חדירות וניקובים.

 

בגדי עבודה תמונות

 

אטמי אוזניים:

חשיפה לתנאי רעש משתנה על פי סוג התעשיות והפעילויות המבוצעות. חשיפה לרמות רעש גבוהות עשויות לגרום לתופעות של ירידה בשמיעה, אשר עלול להידרדר אף לחירשות. על פי רגולציה בחוק שחלה בשנת 1970 חובתו של המעביד לספק לעובדים ציוד מיגון שמיעה תקין להגנה מפני רעש העולה על 80 דציבלים.

רמת ההתאמה של אטמי אוזניים לרמת הדציבלים נקבעת על ידי תו תקן אירופאי ומסומנת בסימון SNR שמופיע במפרט המוצר.

 

נשמיות:

עובדים מחויבים לחבוש נשמיות כאשר קיים בסביבה גורם המסכן את מערכת הנשימה. כל גורם הפוגע ביכולתו של העובד לנשום בבטחה ובחופשיות נחשב גורם מסכן, כדוגמת אבק, נסורת, אדי מתכות, אדים של צבע וכדומה.

מצע הסינון של הנשמיות ומידת צפיפותו  הם שיכריעו את רמת ההגנה שיכולה הנשמית לספק. ישנם מצעי סינון שעשויים בטכנולוגיות שונות הן של טוויה, הן של קשירה צפופה, ואף של מטען אלקטרוסטטי שמושך אליו חלקיקים על מנת שלא יגיעו אל מערכת הנשימה.

 

 

בגדי עבודה לעובד

 

 

 

פתרונות בגדי עבודה וציוד מגן אישי מבית קימברלי קלארק פרופשיונל

בעזרת שורה של מותגים בינלאומיים, מובילים ואמינים, קימברלי קלארק פרופשיונל מספקת ללקוחותיה סביבת עבודה בטוחה עם בגדי עבודה לתעשיות שונות. בתחום הבטיחות בעבודה, החברה משווקת את המותגים המובילים Jackson Safety (נישמיות דו כיווניות, אטמי אוזניים, כפפות עבודה תעשייתיות גמישות ודקות, ומשקפי מגן איכותיים ומעוצבים) ו-Kleenguard (כפפות דקות וסרבלי עבודה בטיחותיים). אלה שני מותגים מהמובילים בעולם, אשר מספקים את השילוב המדויק שבין חופש תנועה מרבי לבין הגנה מקסימאלית.

כל הציוד עומד בסטנדרטים ובתקנים מחמירים ללא פשרות והנחות, בין השאר על פי בדיקות איכות של המכונים הבינלאומיים המוסמכים. המוצרים זמינים במניפת מידות רחבה ועיצובם הטכנולוגי משפר את ביצועי העובדים. כמו כן, בעל העסק מקבל מקימברלי קלארק פרופשיונל תמיכה טכנית, חומר מקצועי וסיוע באיתור הציוד המתאים לצרכיו.