סכנות ונזקים לשמיעה ודרכי ההתגוננות באמצעות אטמי אוזניים

אטמי אוזניים נגד רעש חזק - למניעת נזקי שמיעה בעבודה

מאת קימברלי קלארק פרופשיונל
31/12/2014


על פי נתונים רשמיים אשר פורסמו על ידי המוסד לביטוח לאומי, מדי שנה בעשור האחרון הוגשו בישראל כ-400 תביעות עובדים בגין נזקי שמיעה בשל פגיעה בעבודה. מרבית העובדים אשר מגישים את התביעות הללו הם עובדים מעל גיל 45 והסיבה לכך נעוצה בשני היבטים מרכזיים. ראשית, נזקי שמיעה אינם נגרמים בדרך כלל ב"מכה אחת", הם מתגבשים לאורך שנים, והעובד לא מבחין בבעיה אלא כאשר ההחמרה היא ברורה (ובלתי נסבלת). שנית, מחקרים מצאו כי שמיעה מתדרדרת באופן טבעי עם הגיל.

 

 

 

המחוקק לא התעלם מסוגיה זו והדברים באים לידי ביטוי בתקנות אשר נוגעות לעובדים ברעש מזיק. מדובר בקובץ תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים ברעש), התשמ"ד-1984. זהו קובץ תקנות אשר נקבע מכוח פקודת הבטיחות בעבודה ומחייב את כל המעסיקים במשק. בסעיף 4(4) לתקנות הנ"ל נקבע כי בעל עסק בסביבת רעש מזיק חייב לספק לעובדיו אטמי אוזניים נגד רעש חזק תקינים ומתאימים. זאת, לצד חובות נוספות כגון הפחתת הרעש באמצעים טכניים והנדסיים וכדומה.

 

ATAMEY_OZNAIM.jpg

 

אלו נזקי שמיעה יכולים להימנע בזכות אטמי אוזניים נגד רעש חזק?

נזקי שמיעה בעבודה בסביבת רעש מזיק יכולים להיגרם הן לאחר זמן ממושך, והן כעבור תקופה קצרה (שנה לפחות ברעש ברמה גבוהה). הרעש יכול להיות רציף - לדוגמה, בסמוך למכונות או גנרטור מרעיש - או משתנה – למשל, עובדים במועדוני ריקודים. על פי רוב, נזקי שמיעה בעבודה באים לידי ביטוי בירידה בשמיעה או צפצופים פנימיים המכונים "טנטון".

 

הוראות החוק אשר מחייבות אספקת אטמי אוזניים נגד רעש חזק לעובדים נובעות מיעילותם הרבה של אלה כנגד מרבית נזקי השמיעה במקומות עבודה. רמת ההגנה אשר האטמים מספקים נקבעת בהתאם לתקנים אירופאים והגדרות אשר מסומנות בסימון SNR (Single Number Rating). רק שימוש באטמי אוזניים בדרגת ה-SNR הנכונה יוכל להוביל לכך שהרעש לא יעלה על רמה של 75-80 דציבלים (הרמה המותרת בחוק). אגב, אטמי אוזניים אשר גורמים לשמיעה ברעש של פחות מ-70 דציבלים עלולים לעלות כדי "מיגון יתר".

לצד חובתו של המעסיק לספק אטמי אוזניים לעובדים, החוק מטיל על האחרון "משימות" נוספות. למשל, עריכת בדיקות רעש תקופתיות במקום העבודה, הפחתת רעש ככל הניתן באמצעים הנדסיים וטכניים, הנחיית עובדים לגבי הרכבת אטמי אוזניים באזורי רעש מזיק, פיקוח על כך שהעובדים אכן ממלאים אחר ההוראות שניתנו וכדומה.

 

ישנם עובדים אשר נמצאים בקבוצות סיכון מוכרות מבחינת רעש מזיק. לדוגמה, עובדי מחצבות, עובדי מפעלים, פועלי נגריות מכניות, מפעילי ציוד הנדסי, מפעילי פטישי אוויר (פטישים פנוימטיים), מפעילי מכבשים, מלגזנים ועוד. אולם, חשוב להדגיש כי חשיפה לרעש מזיק איננה מאפיינת רק "תעשיות מסורתיות", אלא גם עובדים בתחומים נוספים כגון מלצרים במסעדות רועשות, עובדי הפקות, גננים, נגנים וכדומה.

 

ATAMEY_OZNAIM_1.jpg

 

הפתרונות של קימברלי קלארק פרופשיונל נופלים על אוזניים קשובות

קימברלי קלארק פרופשיונל מעמידה לרשות לקוחותיה פתרונות מתקדמים של אטמי אוזניים נגד רעש חזק אשר עומדים בתקנים המחמירים ביותר (EN352-2: 2022 ו- ISO 9001: 2008) ועם סימוני SNR ברמת 27 ו-31. האטמים ארוזים בנפרד ומשווקים גם כאמצעי בטיחות חד פעמי וגם כאביזרים לשימוש רב. על מנת לעודד את העובדים לעשות בהם שימוש יעיל ואפקטיבי, אטמי האוזניים נגד רעש של קימברלי קלארק עוצבו בנוחות מירבית. כפועל יוצא מכך, הם מסייעים הן למעסיק והן לעובדים. קו המוצרים של קימברלי קלארק כולל אטמי אוזניים בריאותיים לכל סביבת עבודה אשר מספקים גם לעובדים ברמות רעש מזיקות במיוחד "שקט נפשי" (תרתי משמע). כל האטמים אינם מכילים לטקס או סיליקון.